close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.

Informacja dla Kandydatów

I   N   F   O   R   M   A   C   J   A  

dla kandydatów do klas pierwszych
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO im. Kazimierza Wielkiego  w  Wałczu  

 

ZESPÓŁ  SZKÓŁ  NR 1  W WAŁCZU. W skład Zespołu wchodzą:
1. I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego,
2. Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego,
3. Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego.

HISTORIA  SZKOŁY

I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego jest szkołą z 347 letnią tradycją. Założona została w 1665 roku przez Jezuitów i pełniła bardzo ważną rolę w krzewieniu polskości na ziemiach zachodnich. Przez cały okres funkcjonowania była placówką szkolną również w okresie zaboru pruskiego. Z uwagi na wysoki poziom kształcenia nazywano ją "Atenami Wałeckimi".
Budynek drewniany zastąpiony został murowanym pod koniec XVIII wieku. Szkoła posiada piękną aulę z końca XIX wieku.
Kultywujemy tradycję szkoły poprzez organizowanie od 1965 roku co 5 lat zjazdów absolwentów. Dużą wagę przywiązujemy do celebrowania ceremoniału szkolnego (ślubowanie uczniów klas pierwszych, pożegnanie absolwentów). Uroczystości te odbywają się przy udziale pocztu sztandarowego, który został ufundowany przez absolwentów w 1965 roku.
Dzień dzisiejszy to kontynuowanie dobrych wzorców z przeszłości. Ponad 90% młodzieży naszej szkoły po złożeniu  egzaminu maturalnego z powodzeniem kontynuuje naukę na wyższych uczelniach.
Zachęcam zatem zdolnych uczniów, chcących posiąść rzetelną wiedzę i uczęszczać do Szkoły, która ma olbrzymią chlubną tradycję i tak zwaną "duszę" do podjęcia nauki w naszej placówce.

BAZA  SZKOŁY

Nasze Liceum dysponuje:
- gabinetami przedmiotowymi dobrze wyposażonymi zarówno w sprzęt audiowizualny  jak i specjalistyczny:
- chemiczny,
- fizyczny,
- biologiczny,
- geograficzny,
- matematyczny,
- posiadamy nowoczesną pracownię informatyki wyposażoną w sprzęt komputerowy wysokiej klasy ze stałym łączem internetowym,
- kawiarenką internetową, w której uczniowie nieodpłatnie mogą korzystać z internetu w czasie funkcjonowania szkoły oraz na zajęciach pozalekcyjnych,
- bazą sportową - salą gimnastyczną oraz dobrze wyposażoną siłownią,
- szkoła jest zradiofonizowana, co daje możliwość prowadzenia audycji muzycznych lub innych,
- boiskiem szkolnym,
- biblioteką, która ma w swoich zasobach około 30 tysięcy woluminów. Prenumerujemy ponad 30 tytułów czasopism. Obsługa biblioteki, jak też innych działów administracji szkolnej  posługuje się nowoczesnym sprzętem komputerowym,
- dobrym zapleczem sanitarno - higienicznym, to jest nowoczesnymi, estetycznymi sanitariatami dla dziewcząt i chłopców oraz osób niepełnosprawnych.
- internatem wraz ze stołówką i zapleczem treningowym dla potrzeb Szkoły  Mistrzostwa Sportowego (kajakarstwo i wioślarstwo dziewcząt). Obiekty te zlokalizowane są nad jeziorem Raduń przy ul. Chłodnej 22.

DZIAŁALNOŚĆ  POZALEKCYJNA

- W formie zajęć pozalekcyjnych prowadzone są zajęcia sportowe SKS. Od szeregu lat zajmujemy I miejsce w rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych powiatu wałeckiego "Licealiada", na którą składa się udział w wielu zawodach w różnych dyscyplinach sportu.
- Uczniowie mają możliwość korzystania z bezpłatnego dostępu do internetu w pracowni komputerowej i kawiarence internetowej.
- Zdolni uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowywani są do konkursów przedmiotowych i olimpiad w których to od wielu lat mamy znaczące   osiągnięcia.
- Od wielu lat prowadzimy wymianę młodzieży między zaprzyjaźnionymi szkołami z Bad Essen - Niemcy.

UDZIAŁ W OLIMPIADACH PRZEDMIOTOWYCH I KONKURSACH

1998/1999
- Wojewódzki Konkurs Fizyczny - II miejsce zespołu i IV indywidualnie Artura Michałowskiego.
- Wojewódzki Konkurs Matematyczny XX miejsce zespołu  XIII indywidualnie Piotr Górniak.
- KANGUR" matematyka - nagroda Wojciech Szymański, wyróżnienie M. Blomberg i P. Kosikowski.
- Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - udział w finale krajowym Sławomir Józefiak.
1999/2000
- Wojewódzki Konkurs Biologiczny - III miejsce drużyny, laureatami zostali Anna Wolska III miejsce, Paweł Kosikowski V miejsce.
- Międzywojewódzki Konkurs Mitologiczny w Poznaniu - I miejsce w finale Dariusz Krzepisz, XI Konrad Socha.
- Wojewódzki Konkurs Matematyczny - indywidualnie IX miejsce w finale Anna Dragun.
- "KANGUR" matematyczny - wyróżnienie Wojciech Szymański.
- Międzywojewódzki Konkurs Języka Łacińskiego - XI miejsce w finale Marta Olszewska.
- Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej - wyróżnienie Artur Cerazy.
2000/2001
- Wojewódzki Konkurs Biologiczny - III miejsce drużynowo, laureatami zostali K. Wypych, M. Mochort, M. Malingowski.
- Międzywojewódzki Konkurs Mitologiczny - V miejsce w finale Konrad Socha.
- Wojewódzki Konkurs o Parlamentaryzmie - III miejsce Michał Krajkowski.
- Olimpiada Informatyczna - udział w II etapie w Toruniu Łukasz Gwozdecki.
- Olimpiada Języka Polskiego - wyróżnienie w finale wojewódzkim  Michał Krajkowski i Karolina Nadzieja.
- Okręgowy Turniej Sztuki Recytatorskiej - III miejsce Katarzyna Piskuła.
2001/2002
- Olimpiada Filozoficzna - II miejsce w finale wojewódzkim zajęła A. Ostrowska.
- Wojewódzki Konkurs Biologiczny - laureatem został Dariusz Krzepisz.
- Olimpiada Biologiczna i Ekologiczna - wyróżnienie w finale wojewódzkim Dariusz Krzepisz.
- Międzywojewódzki Konkurs Mitologiczny - laureat Maksymilian Sroka.
- Wojewódzki Konkurs Matematyczny - XI miejsce drużyny, udział w finale 2  uczniów - Gwozdecki, Majchrzak
- "KANGUR" matematyczny - wyróżnienia nagrody rzeczowe Ewa Blomberg (kategoria Student) i Mateusz  Hołowiecki (kategoria Junior).
- Wojewódzki Konkurs Chemiczny - udział w finale M. Graś i P. Piestrzeniewicz.
- Olimpiada Artystyczna - udział w finale wojewódzkim Sylwia Mikołajewicz.
- Międzynarodowy Konkurs na Logo VII Polsko-Niemieckiego Festiwalu Młodzieży, I miejsce Waldemar Mastykarz.
- Olimpiada Informatyczna - udział w finale II etapu w Toruniu - Łukasz Gwozdecki.
2002/2003
- Finał Wojewódzkiego Konkursu Mitologicznego w Poznaniu, laureat - V miejsce Andrzej Stojak, finalista - Adam Kubiak.
- Wojewódzki Konkurs Języka Łacińskiego w Poznaniu - finalistki - Justyna Stefaniak, Małgorzata Masińska, Katarzyna Ostrowska.
- Olimpiada Informatyczna II stopnia (okręgowa) - wyróżnienie - Łukasz Gwozdecki - nagroda specjalna wolny wstęp na studia magisterskie na kierunek Informatyka Uniwersytet Jagielloński.
- Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Integracji Europejskiej w Inowrocławiu - laureat VIII miejsce - Justyna Ciemińska.
- Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej - udział w finale II etapu - J. Ciemińska.
- Olimpiada Wiedzy Ekologicznej - udział w finale wojewódzkim - Aleksandra Sobolewska, Szymon Sroczyński.
- Olimpiada Języka Niemieckiego - udział w II etapie w Poznaniu - Dorota Gąsiorowska.
- Finał X Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego - Karolina Donowska, Magda Procyk, Adam Kubiak.
- Międzynarodowy Konkurs Matematyczny - wyróżnienie i nagrodę rzeczową w kategorii Student - Łukasz Gwozdecki.
- Wojewódzki Konkurs Biologiczny - VIII miejsce zespołu szkolnego (A.Salamonik, A. Szameto, S. Stasiak).
2003/2004
- Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "KANGUR" - wyróżnienie w kategorii juniorów - Krzysztof Ograbek.
- Konkurs Mitologiczny - udział w finale wielkopolskim - Andrzej Stojek, Adam Kiewel, Adam Kubiak.
- Wojewódzki Konkurs Chemiczny - indywidualnie: IX miejsce Ewa Wypych, X miejsce Adam Kiewel, XVI miejsce Anna Wróblewska; - drużynowo - zespół w składzie jak wyżej zajął V miejsce.
- Ogólnopolski Konkurs WOLSZCZAN 2004 organizowany przez Gazetę Wyborczą i Kuratorium Oświaty - IV miejsce w województwie zachodniopomorskim - Adam Kiewel.
- Olimpiada Wiedzy Ekologicznej - do II etapu regionalnego zakwalifikowała się Ewa Wypych.
- Powiatowy Konkurs Przedsiębiorczosci "Młodzi biznesmeni" - Zakładamy firmę - nagroda dla szkoły 1500zł; II miejsce zajął zespół w składzie: Martyna Sołtyszewska, Anna Szynkaruk, Hanna Szynkaruk, Patryk Michalik, Łukasz Czyżewski; III miejsce zajął zespół w składzie: Łukasz Braksator, Mateusz Mareczko, Rafał Piwiński i Michał Sokołowski.
- Ogólnopolski Konkurs Fundacji Edukacji Rynku Kapitałowego na film, scenariusz do filmu o giełdzie i rynku kapitałowym - II nagrodę główną otrzymał Patryk Grochowicki.
- Wielki Finał Mistrzów Ortografii w Szczecinie - udział Tomasz Żwikiewicz.
- Konkurs Wiedzy o Ziemi Wałeckiej - I miejsce Ewelina Kalwasińska.
- Ogólnopolski V Rajd Szlakiem Umocnień Wału Pomorskiego - I miejsce w rywalizacji grup rajdu - grupa "Moździerzaki" pod opieką mgr. Tadeusza Moździerskiego.
2004/2005
- Olimpiada Biologiczna - etap centralny - laureat Michał Prendecki, udział w II etapie - Joanna Sadowska.
- Olimpiada Filozoficzna - etap centralny - finalistka - Karolina Ćwiek.
- Ogólnopolski Konkurs o giełdzie papierów wartościowych i rynku kapitałowym - I nagroda Patryk Grochowicki.
- Wojewódzki Konkurs Biologiczny szkół ponadgimnazjalnych - VI miejsce zajęła drużyna w składzie: Michał Prendecki, Joanna Sadowska, Aleksandra Narloch i Olga Motyl; I miejsce indywidualnie - Michał Prendecki.
- Olimpiada Chemiczna - finalista II etapu V miejsce Tomasz Kuczyński, udział w finale Michał Prendecki.
- Ogólnopolski Konkurs Chemiczny Politechniki Gdańskiej "Wygraj indeks" - laureat Tomasz Kuczyński zdobył indeks na dowolny kierunek studiów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.
- Olimpiada Biologiczna - udział w II etapie: Joanna Sadowska, Agnieszka Maciejewska, Monika Matusiak, Monika Czupryniak, Olga Motyl.
- Ogólnopolski Turniej Recytatorski "Wobec Własnego Czasu" - III miejsce Paulina Lorek.
- Jesienny Turniej Recytatorski "Romantyczność" w Szczecinie, wyróżnienie - Paulina Lorek.
- Turniej "Spotkania z Poezją Świata" - I miejsce Paulina Lorek.
- Ogólnopolska Liga Historyczna - organizowana przez magazyn "Mówią Wieki" - 22 miejsce drużynowo: Karolina Ćwiek, Iwona Łuńska i Weronika Gabrysiak.
- Olimpiada Ekologiczna - udział w finale - Michał Kania.
- Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "KANGUR" - wyróżnienie - Krzysztof Ograbek.
- Konkurs "Młody Parlamentarzysta Sejmu Dzieci i Młodzieży 2005" - nominacja poselska Karolina Ćwiek.
- Powiatowy Konkurs "Młody Przedsiebiorca 2005" - I miejsce zespół: Dominika Chilicka, Małgorzata Wolska, Karolina Żukowska.
- Wojewódzki Konkurs Ortograficzny - udział w finale - Tomasz Żwikiewicz, Iwona Łuńska.
- Konkurs Rejonowy Wiedzy Morskiej "Polska leży nad Bałtykiem" - I miejsce Dariusz Woźnica.

Osiągnięcia uczniów - rok szkolny 2005/2006

 

XVIII Olimpiada Filozoficzna – Karolina Ćwiek  kl. II A – finalistka etapu centralnego.

XXIV Olimpiada Języka Łacińskiego - Karolina Ćwiek kl. II A - finalistka etapu centralnego.   Do II etapu tej olimpiady zakwalifikowała się Iwona Łuńska kl. III E

XXXV Olimpiada Biologiczna – Michał Prendecki kl. III D – zajął VI miejsce 

w finale okręgowym. Ponadto w II etapie tej olimpiady szkołę reprezentowali:

Dorota Bronowicka - kl. II C

Weronika Gabrysiak - kl. III D

Monika Matusik - kl. III D

Olga Motyl - kl. III D

Aleksandra Narloch - kl. III D

Michał Prendecki - kl. III D

Joanna Sadowska - kl. III D

Wiktoria Smak - kl. II C

Aleksandra Sumińska - kl. III D

Arkadiusz Urbański - kl. II C

 

Olimpiada Chemiczna – udział w II etapie – Michał Prendecki kl. III D              i Bartosz Winter kl. III D.

XXXII Olimpiada Historyczna – w finale II etapu uczestniczyli – Marta Lizoń kl. III D i Iwona Łuńska kl. III E. Do II etapu zakwalifikowali się ponadto:

Anna Połuboczek – kl. III E

Karolina Ćwiek – kl. II A

Tomasz Żwikiewicz – kl. III E

Martyna Majer – kl. I A

 

XXI Olimpiada Ekologiczna – udział w finale wojewódzkim – Joanna Sadowska kl. III D.

Olimpiada Języka Niemieckiego – Anita Mowczan III C – brała udział        w II etapie.

XI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Średniowieczu – IV miejsce

w finale - Karolina Ćwiek II A.

VII Wojewódzki Konkurs Biologiczny – XI miejsce drużynowo zajęli uczniowie klasy III D: Aleksandra Narloch, Michał Prendecki, Joanna Sadowska i Olga Motyl. Dodatkowo uczniowie indywidualnie zajęli: IX miejsce – Aleksandra Narloch, XI miejsce – Michał Prendecki, XII miejsce – Joanna Sadowska, XIV miejsce – Olga Motyl.

XXXVIII Konkurs Chemiczny – III miejsce drużynowo zajęli: Michał Prendecki kl. III D, Bartosz Winter kl. III D, Joanna Sadowska kl. III D. Ponadto VIII miejsce indywidualnie zajął Michał Prendecki.

Ogólnopolski Konkurs „Skandynawia – daleka czy bliska?” – udział 

w finale – Piotr Sacha.

XIII Wojewódzki Konkurs Ortograficzny – Katarzyna Kaszewska kl. III F.

Konkurs „Na Zimowym Olimpijskim Szlaku – od Chamonix do Turynu” – finał ogólnopolski – Przemysław Mleczko kl. II B – zajął X miejsce.

Wojewódzki Konkurs Fizyczny – udział:

Tomasz Zaporowski – kl. III B

Jarosław Mielewski – kl. III B

Aleksandra Narloch – kl. III D

 

Powiatowy Konkurs „Czy znasz dzieje ziemi wałeckiej?”   -                Agata Lemiech – kl. II D.

Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „Fox 2006”  -   Zaczek Daria – kl. II D, uzyskała bardzo dobry wynik.

W Lidze Historycznej organizowanej przez czasopismo „Mówią Wieki” drużyna naszej szkoły: Karolina Ćwiek II A, Iwona Łuńska III E i Weronika Gabrysiak III D, zajęła 11 miejsce.

Karolina Ćwiek w organizowanym przez magazyn „Mówią Wieki” konkursie na opowiadanie historyczne zajęła I miejsce.

Karolina Ćwiek zwyciężyła w konkursie „Młodzi Parlamentarzyści” i brała udział w pracach Młodzieżowego Parlamentu.

 

Osiągnięcia uczniów - rok szkolny 2006/2007

 

XIX Olimpiada Filozoficzna

Karolina Ćwiek  kl. III A – finalistka etapu centralnego

Beata Zalewska  kl. II D - udział w finale II etapu (część pisemna)

XXV Olimpiada Języka Łacińskiego

Karolina Ćwiek kl. III A - finalistka etapu centralnego

Martyna Majer  kl. II A - udział w finale II etapu

XXXIII Olimpiada Geograficzna i Nautologiczna

 

Agnieszka Orfin  kl. II A - brała udział w II etapie (część pisemna)

Olga Jeneralczyk  kl. II A - nie pojechała

XXXVI Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

Katarzyna Ciesińska kl. II A - finalistka etapu centralnego

Karolina Ćwiek  kl. III A - udział w finale II etapu (część ustna)

XXXVI Olimpiada Biologiczna

Dorota Bronowicka  kl. III C - udział w II etapie - część pisemna 

Wiktoria Smak  kl. III C - udział w II etapie - część pisemna

Arkadiusz Urbański  kl. III C - udział w II etapie - część pisemna

 

XXXIII Olimpiada Historyczna

Karolina Ćwiek  kl. III A - udział w finale ustnym II etapu

 

Martyna Majer  kl. II A - udział w finale pisemnym II etapu

I Olimpiada Mediewistyczna

Karolina Ćwiek  kl. III A - półfinalistka etapu centralnego

Martyna Majer  kl. II A - udział w I etapie

XVII Olimpiada Teologii Katolickiej

Michał Szwiec  kl. III B – zakwalifikował się do II etapu

XIV Wojewódzki Konkurs Ortograficzny

Agata Błaszczyk  kl. I D

Żaneta Michałowska  kl. III A

Iwona Ejankowska  kl. II D

Karolina Ćwiek  kl. III A

Adam Klimont  kl. II B

 

Wojewódzki Konkurs Chemiczny

Anna Szydłowska  kl. II C 

Malwina Grabowska  kl. II C

Natalia Rogulska  kl. II C 

Wojewódzki Konkurs Fizyczny

Dorota Bronowicka  kl. III C 

Małgorzata Brzezińska  kl. III C 

Ewa Szupieńko  kl. III B 

Wojewódzki Konkurs Biologiczny

Wiktoria Smak  kl. III C 

Arkadiusz Urbański  kl. III C 

Dorota Bronowicka  kl. III C

 

Konkurs Wiedzy o Krajach Obszaru Anglojęzycznego

Martyna Majer  kl. II A - 46 pkt.

Maciej Witak  kl. II A - 45 pkt.

Karolina Lorek  kl. II A - 44 pkt.

Powiatowy Konkurs "Czy znasz dzieje ziemi wałeckiej?" 

Natalia Dziadosz - I   m-ce 

Katarzyna Bujnowska - II  m-ce

Monika Grabias - III m-ce

 

IV runda Szkolnej Ligi Historycznej organizowana przez czasopismo "Mówią Wieki"

Karolina Ćwiek  kl. III A - wyróżnienie

Katarzyna Dźwigała  kl. III A - wyróżnienie

Martyna Majer  kl. II A - wyróżnienie

 

Konkurs Matematyczny „Kangur 2007” 

Adam Klimont  kl. II B - wyróżnienie

IV Konkurs „Moje finanse z klasy do kasy” 

 -  tytuł II Wiceinwestor roku 2007 uzyskali:

Adam Klimont  kl. II B

Piotr Sacha  kl. II B

Michał Mędrek  kl. II B

XIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Karolina Ćwiek kl. III A

Rejonowe Zawody Strzeleckie z Karabinka Sportowego

III miejsce drużynowo zajęli:

Przemysław Mleczko  kl. III B

Marcin Wróbel  kl. II B

Bartosz Iciek  kl. I C

III miejsce indywidualnie - Marcin Wróbel  kl. II B

 

Rok szkolny 2016/2017

XI Olimpiada Mediewistyczna

Łukasz Jędrowski - laureat etapu centralnego

XLIII Olimpiada Historyczna:

Łukasz Jędrowski kl. IIIa - etap ustny, 3 miejsce etap okręgowy

Katarzyna Wujków kl. IIa - etap okręgowy

Aleksandra Janicka kl. Ia - etap okręgowy

Olimpiada Języka Angielskiego:

Zofia Wiśniewska kl. IIa - etap okręgowy

Olimpiada Języka Łacińskiego i Kultury Antycznej:

Łukasz Jędrowski kl. IIIa - etap okręgowy

XXIX Olimpiada Filozoficzna:

Natalia Borek kl. IIa - etap okręgowy

 

 

wstecz